Open Show Oct 2017

Open Show Sat 21st October 2017 Auction Market Lanark
Judge: Mrs Hannah Higginbotham (Howlingale)

BIS   SH CH GREENBAYHILL BLACK TUXEDO Mr R & Mrs R Douglas
RBIS   SH CH ROTHERFIELD FIRST REQUEST JW  Mrs W Blain
Best Puppy   PAJANBECK GEORGY GIRL J & P Egginton
Brace      
Mrs MA Reid
Best Dog   SH CH GREENBAYHILL BLACK TUXEDO Mr R & Mrs R Douglas
Res. Best Dog   SH CH ROTHERFIELD FIRST REQUEST JW  Mrs W Blain
Best Puppy Dog   LOCHKANDER BHUACHAILLE   Mrs N Plummer & Miss R McPherson

Best Bitch   KISSOCK WEESLEEKIT FOR KIRKBECK JW  Mr L & Mrs CJ Malone
Res. Best Bitch   ROTHERFIELD I'M ON TIME  A Rattray
Best Puppy Bitch   PAJANBECK GEORGY GIRL J & P Egginton
Puppy Dog (Entry 3,1)
1st    LOCHKANDER BHUACHAILLE   Mrs N Plummer & Miss R McPherson
2nd   PAJANBECK EDGE OF GLORY  Mr I Simpson
3rd       
Reserve        
Junior Dog (Entry 3,0)
1st   KIRKBECK THE MAN IN BLACK  Mr l & Mrs CJ Malone
2nd   ROTHERFIELD FIND A REASON  Ms C Reekie
3rd   CIARDUBHAN FIRE OPAL  JA Stewart
Reserve      
Maiden Dog (Entry 4,1)
1st   KIRKBECK THE MAN IN BLACK  Mr l & Mrs CJ Malone
2nd  SYLKIENORRIE NEEPY LANTERN  R Manson  
3rd   ISLSTROM TORRAN  Mr P & Mrs C Hutchison   
Reserve             
Novice Dog (Entry 4,0)
1st   KIRKBECK THE MAN IN BLACK  Mr l & Mrs CJ Malone
2nd   SYLKIENORRIE NEEPY LANTERN  R Manson   
3rd   ROTHERFIELD FIND A REASON  Ms C Reekie
Reserve   ISLSTROM TORRAN  Mr P & Mrs C Hutchison          
Undergraduate Dog (Entry 3,0)
1st   GO WITH THE FLOW EBONY IN HARMONY AT QLOCONTRAIL JW  Mr J & Mrs K Ross
2nd   SYLKIENORRIE NEEPY LANTERN  R Manson
3rd   HOPEVALLEY MORNING OREGON FOR HIGHTYNE  Mr PR & Mrs CE Huyton
Reserve  
Graduate Dog (Entry 7,1)
1st   ISLSTROM BLACK GROUSE OF DAICHEIL  Mr AW & Mrs A Laird
2nd   PLAINFIRES QUINTESSENTIAL GREENBAYHILL (Imp Che)  Mr R & Mrs R Douglas
3rd   FELDKIRK FEARGHAL AT TORRWEAVING  Mr JR & Mrs AA McConnell
Reserve   BUCKLEYHILL FINAVA DESTINY FOR BRANCHALWOOD (AI)  Mrs MA Dalziel-Scott & Mr JL Scott
Post Graduate Dog (Entry 7,1)
1st   BRANCHALWOOD STRATHEARN OF DAICHEIL (AI)  Mr AW & Mrs A Laird
2nd   ISLSTROM ORRIN  Mr R & Mrs SM Ross
3rd   HIGHLANDER Z MOKRE HORY AT SIANCALA (Imp Cze)  Mrs A Harris
Reserve   ROTHERFIELD CHAOS OF A STAR  Ms C Reekie
Limit Dog (Entry 4,1)
1st   CACI'S JUST A GIGOLO AT STEELRIVER JW (Imp Swe)  Mrs W Blain
2nd   SEAHEART ARCHIBALD OF DAICHEIL SHCM  Mr AW & Mrs A Laird
3rd   ARICDELL LEONIDAS AT DAMASHII  M & M McKenzie
Reserve  
Open Dog (Entry 5,0)
1st   SH CH ROTHERFIELD FIRST REQUEST JW  Mrs W Blain
2nd   SH CH BRANCHALWOOD TAMDHU OF DAICHEIL JW SHCM  Mr AW & Mrs A Laird
3rd  DOWNSTREAM FACE THE MUSIC JW  Mr J & Mrs K Ross
Reserve   CANDIDACASA DIRTY DANCING  Mr A & Mrs F Stewart & Miss C Holmes
Veteran Dog (Entry 7,0)
1st   SH CH GREENBAYHILL BLACK TUXEDO Mr R & Mrs R Douglas
2nd   HIGHAMHILL FIFO  Mr A & Mrs F Stewart & Miss C Holmes
3rd   WILLOWSWIND WHISPERING ELM JW SHCM  Mrs T & Miss C Gale
Reserve   STEELRIVER HEAT OF THE NIGHT SHCM  Mrs A Harris
Puppy Bitch (Entry 5,1)
1st   PAJANBECK GEORGY GIRL J & P Egginton
2nd   BLACKTOFT SAPPHIRE ICE AT BENVELLYN  Mr & Mrs B Jones
3rd   PAJANBECK ANGELS ON MY SIDE  J & P Egginton
Reserve   CANDIDACASA JELLY BABY Dr LM Irvine & Dr KM Munro  
Junior Bitch (Entry 2,1)
1st   ROTHERFIELD REASON TO DREAM OF AISLEAR  Mr S & Mrs D Gray
2nd       
3rd       
Reserve
Maiden Bitch (Entry 6,1)
1st   PAJANBECK GEORGY GIRL J & P Egginton
2nd   ROTHERFIELD REASON TO DREAM OF AISLEAR  Mr S & Mrs D Gray   
3rd   ISLSTROM FIA Mr R & Mrs SM Ross
Reserve    PAJANBECK ANGELS ON MY SIDE  J & P Egginton
Novice Bitch (Entry 3,0)
1st   ROTHERFIELD REASON TO DREAM OF AISLEAR  Mr S & Mrs D Gray
2nd   GEMSWIN PRETTY IN PINK  K Shanks
3rd   ISLSTROM FIA Mr R & Mrs SM Ross 
Reserve
Undergraduate Bitch (Entry 4,1)
1st   GLADPENNY KISS FROM A ROSE BY HIGHTYNE  Mr PR & Mrs CE Huyton
2nd   CANDIDACASA PORSCHE AT MONTREATHMNT  S Thorpe
3rd   MONTEGRINO NAUGHTY BUT NICE  K Shanks
Reserve 
Graduate Bitch (Entry 11,2)
1st   STEELRIVER DANCE IN THE SUN AT SKYLOCH  Mr I & Mrs A McDonald
2nd   STEELRIVER SUNKISSED JW  Miss S Stevenson
3rd   WILLOWSWIND NETTE LARK JW  Mrs T & Miss C Gale
Reserve   GWENADILLO PURE GENIUS AT CHAMPUNZIE  Mrs ME Ball
Post Graduate Bitch (Entry 5,1)
1st   ROTHERFIELD I'M ON TIME  A Rattray
2nd   BADCALL PETRONELLA  Mrs CA Thomson
3rd   BALLYRIVER SADLY SOBER  Ms CA Young & Mrs J Flynn
Reserve   PAJANBECK I PUT A SPELL ON YOU  J & P Egginton
Limit Bitch (Entry 6,3)
1st   KISSOCK WEESLEEKIT FOR KIRKBECK JW  Mr L & Mrs CJ Malone
2nd   ROTHERFIELD LADY OF BRAEVAL AT BADCALL Mrs CA Thomson
3rd   ORKHATOS ELEKTRA  Mrs MA Reid
Reserve  
Open Bitch (Entry 3,0)
1st   BALLYRIVER FLASHDANCE  Mr A & Mrs F Stewart & Ms CA Young
2nd   SH CH ISLSTROM TORRACHILTY JW  Mr R & Mrs SM Ross
3rd   W/D
Reserve
Veteran Bitch (Entry 4,2)
1st   STEELRIVER COME DANCING AT SKYLOCH  Mr I & Mrs A McDonald
2nd   ORKHATOS PHOEBE SHCM Mrs MA Reid
3rd   
Reserve  
Special Award Classes
Judge: Mrs Hilary Buckley (Buckleyhill)
Puppy Dog or Bitch (Entry 6,2)
1st    PAJANBECK EDGE OF GLORY  Mr I Simpson 
2nd   BLACKTOFT SAPPHIRE ICE AT BENVELLYN  Mr & Mrs B Jones

3rd    PAJANBECK ANGELS ON MY SIDE  J & P Egginton

Reserve  CANDIDACASA JELLY BABY  Dr LM Irvine & Dr KM Munro
Yearling Dog or Bitch (Entry 4,1)
1st    GO WITH THE FLOW EBONY IN HARMONY AT QLOCONTRAIL JW   Mr J & Mrs K Ross
2nd    ISLSTROM FIA  Mr R & Mrs SM Ross
3rd     KIRKBECK THE MAN IN BLACK  Mr L & Mrs CJ Malone
Reserve  
Post Graduate Dog or Bitch (Entry 13,3)
1st     STEELRIVER SUNKISSED JW  Miss S Stevenson
2nd     BRANCHALWOOD STRATHEARN OF DAICHEIL (AI)   Mr AW & Mrs A Laird
3rd      HIGHLANDER Z MOKRE HORY AT SIANCALA (Imp Cze)  Mrs A Harris
Reserve  STEELRIVER DANCE IN THE SUN AT SKYLOCH  Mr I & Mrs A McDonald
Open Dog or Bitch (Entry 11,3)
1st   SH CH BRANCHALWOOD TAMDHU OF DAICHEIL JW SHCM  Mr AW & Mrs A Laird
2nd   KISSOCK WEESLEEKIT FOR KIRKBECK Mr L & Mrs CJ Malone   
3rd     BALLYRIVER FLASHDANCE  Mr A & Mrs F Stewart & Ms CA Young 
Reserve  HIGHAMHILL FIFO  Mr A & Mrs F Stewart & Ms CA Young
Share by: