Championship Show June 2001

Championship Show Sunday 24 June 2001 Magnum Centre Irvine
Judges:
Dogs    Jenny Bird
Bitches Pamela Stanley
Referee  
Sally McComb
  

BIS    Wizardwood Orlando    RM & J Slack

RBIS 

Best Veteran  
Best Puppy  
Steelriver Summer Winds    S Stevenson
Dog CC  Wizardwood Orlando    RM & J Slack
Dog RCC  Benvellyn Excalibur    KJ & CA Russell
Best Puppy Dog  Braemist Carylon    L Jones

Bitch CC  Steelriver Catch the Breeze    S Stevenson
Bitch RCC  SH CH Branchalwood Dalwhinnie of Steelriver    S Stevenson
Best Puppy Bitch  Steelriver Summer Winds    S Stevenson
Minor Puppy Dog
1st 
2nd 
3rd 
Reserve 
VHC
Puppy Dog
1st Braemist Carlyon    L Jones
2nd Steelriver Tradewinds    S Stevenson
3rd Spera Vivace Rigoletto    A Grounds
Reserve Steelriver Coruisk Squall    S McLaren
VHC
Junior Dog
1st Branchalwood Strathbay JW    Dalziel & Scott
2nd Braemist Carlyon    L Jones
3rd Steelriver Coruisk Squall    S McLaren
Reserve 
VHC
Special Yearling Dog
1st Branchalwood Strathbay JW    Dalziel & Scott
2nd Islstrom Glaisean Sielich    K Quinn
3rd Eireachdail Dhonuill    E Oswald
Reserve Rainscourt Nightwatchman at Caerlaverock    H Murie
VHC
Maiden Dog
1st 
2nd 
3rd 
Reserve 
VHC
Novice Dog
1st Steelriver Tradewinds    S Stevenson
2nd 
3rd 
Reserve 
VHC
Graduate Dog
1st Byeways Murphy Himself JW    H Nelson
2nd Orkhatos Toony Flips the Blues    M Reid
3rd Pendlewytch Petrushka    M Ayre
Reserve Steelriver Xanadu    K Quinn
VHC   Pendlewytch Pioneer at Caerlaverock    H Murie
Post Graduate Dog
1st Benvellyn Excalibur    KJ & CA Russell
2nd Pajanbeck Prince of Thieves JW    P & J Eggington
3rd Jaskar Strathmore Water    Carroll & Ryder
Reserve Steelriver Caress of Steel    S Stevenson
VHC   Wizardwood Celtic Swing    PE Forster
Limit Dog
1st Wizardwood Orlando    RM & J Slack
2nd Ghilgrange Magic Magician JW    D Hall
3rd The Sorcerer’s Apprentice from Jeava    Saville & Phillips
Reserve Lindcoly Wayfarer of Downstream    B Johnson
VHC   Goldingale My Choise for Hopevalley    ME Romeo-Dieste
Open Dog
1st Sh Ch Branchalwood Strathfinnan    Dalziel & Scott
2nd Ch Braidwynn Bonnie Lad    HK Winton
3rd Ch Darillen Vagabond King at Penyfells    VA Stucke
Reserve 
VHC
Veteran Dog
1st Riversflight Marling at Pajanbeck    P & J Eggington
2nd Braidwynn Blackcap    HK Winton
3rd Steelriver Snoweagle    M Burnside
Reserve Lindcoly Wayfarer of Downstream    B Johnson
VHC
Special Open Liver Dog
1st 
2nd 
3rd 
Reserve 
VHC
Minor Puppy Bitch
1st Wizardwood Tawny Tweed    PE Forster
2nd Braidwynn Beriet    HK Winton
3rd Wizardwood Tawny Pebbles    PE Forster
Reserve 
VHC
Puppy Bitch
1st Steelriver Summer Winds    S Stevenson
2nd Braidwynn Beriet    HK Winton
3rd Lakemere Royal Reflection    FR Heslop
Reserve Steelriver Desert Wind from Linfernnidh    EA Danabe
VHC   Eskmill Pandora    JB & AM Middleton
Junior Bitch
1st Lakemere Royal Reflection    FR Heslop
2nd Gilduffe Aisling    SJ Wells
3rd Eskmill Ohsuzana    B Lambert
Reserve Huntfar Saint Bride    K Ellison
VHC   Lediholme Wyvis    T & AM Vines
Special Yearling Bitch
1st Islstrom Farranta    R Ross
2nd Branchalwood Aberladybay at Aislear    S & D Gray
3rd Huntfar St Margaret    HB Farquharson
Reserve Guidewell Carli    Guide Dogs for the Blind
VHC   Eskmill Oklahoma    P & L Howson
Maiden Bitch
1st Byeways Night-Cap    H Nelson
2nd Braidwynn Beriet    HK Winton
3rd Rathanduich Bonnie Cara    EDH & IBH MacRae
Reserve Steelriver Desert Wind from Linfernnidh    EA Danabe
VHC   Lediholme Wyvis    T & AM Vines
Novice Bitch
1st Steelriver Summer Winds    S Stevenson
2nd Byeways Night-Cap    H Nelson
3rd Braidwynn Beriet    HK Winton
Reserve Gilduffe Aisling    SJ Wells
VHC   Chancalot Wagtail    P Staff
Graduate Bitch
1st Tweedsmill Canna    T & S Thorpe
2nd Pendlewytch Pumkin    M Ayre
3rd Byeways Night-Cap    H Nelson
Reserve Eskmill Nemesis JW    HRM Donnelly
VHC   Braemist Morning Star over Hopevalley    ME Romeo-Dieste
Post Graduate Bitch
1st Spera Vivace Thalia    SA De Robbio
2nd Branchalwood Benalisky    Dalziel & Scott
3rd Carnegga Ebony at Levelmoor    DEJ Salt
Reserve Wistosa Sings the Blues to Blacktoft    H Fox
VHC   Tweedsmill Canna    T & S Thorpe
Limit Bitch
1st Braidwynn Blue Bayou    HK Winton
2nd Braemist Lyonesse    VA Jones
3rd Branchalwood Rubha Fheidh    Dalziel & Scott
Reserve Steeplehouse Tess    A Barnett
VHC   Braemist Riverlass    S & H Dennett
Open Bitch
1st Steelriver Catch the Breeze    S Stevenson
2nd Keepersend Oh So Smart    Miller
3rd Branchalwood Lochsheil of Gbos    GB Ogilvy-Shepherd
Reserve Ch Spera Sapphire Vivace    SA De Robbio
VHC   Steelriver Catch the Sky    R Ross
Veteran Dog
1st SH CH Branchalwood Dalwhinnie of Steelriver    S Stevenson
2nd CH Springburn Dreamer at Eskmill    HRM Donnelly
3rd SH CH Pendlewytch Polka    M Ayre
Reserve Kentee Bonny    M Reid
VHC
Special Open Liver Bitch
1st 
2nd 
3rd 
Reserve 
VHC
Share by: